Честит 24 мај – денот на македонските просветители

Честитка од Љупчо Димовски, претседател на СПМ по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители Светите Кирил и Методиј Придобивките од безвременското дело на големите браќа Свети Кирил и Методиј се трајниот белег длабоко врежан во помнењето на нашиот народ. Тоа дело го претставува универзалниот македонски културолошки код. Вредниот дар на…

Read More

Промените доаѓаат

Македонските социјалисти на народните собири на Коалицијата “Твоја Македонија” во Аеродром и Гази Баба Промените доаѓаат Заокружи број

Read More

Обраќање до граѓаните во Гази Баба

Секоја генерација има предизвици за заштита на државата. Така е и со нашата Денес ни е потребна хомогенизација на граѓаните и градење единство затоа што тоа е единствената надеж, со нашата храброст и одлучност, самите најдемократски преку изборите да ја срушиме оваа одродена и однародена власт Да заокружиме број за промени, за повторно ослободување на…

Read More

Уште 2 дена до победа

Остануваат само уште 2 дена до почетокот на испраќање во историја на криминалната власт на ДУИ и СДСМ. На 24-ти април сите да се обединиме околу бројот 2 и да гласаме за проф. Гордана Силјановска-Давкова за претседател!

Read More

Манипулација со показателите за растот на платите

Социјалистичката партија на Македонија го оценува прикажувањето на растот на плати во Македонија во изминатите 7 години од вицепремиерот Фатмир Битиќи како шарена лага или како приказна за неуки деца. Презентирајќи повеќе показатели за да биде поубедлив Битиќи несоменено прави лажна партиска претстава во функција на претстојните избори дека СДС и ДУИ се најуспешна власт…

Read More

Поддршка за Гордана Силјановска Давкова во трката за претседател

Социјалистичката партија на Македонија целосно ја поддржува проф. д-р Гордана Силјановска Давкова за претседател на Македонија и им укажува на членството и на граѓаните дека единствено таа заслужува да ја води државата. Иако Давкова е втора на гласачкото ливче таа на изборите ќе биде прва и ќе победи со мнозинство гласови од граѓаните кои ќе…

Read More

Коментар на одлуката на Стејт Департментот

Социјалистичката партија на Македонија не е изненадена од одлуката на Стејт департментот со која Стевчо Јакимовски и Катица Јанева се ставени на Црната листа на САД заради криминали и корупција. Именуваните како потврдени прекршители на правото и демократските принципи во Македонија се заштитени од криминализираните СДС и ДУИ и нивните правосудни инсталации. Правните норми мора…

Read More

Заблудите во врска со ЕУ интеграцијата

Социјалистичката партија на Македонија укажува на инфантилната теза дека само со СДС и ДУИ државата ќе се европеизира  како на уште една лага од многуте што ги искажуваат со години. СДС и ДУИ лажно ја обвинуваат опозицијата дека е против европската иднина и дека со неа државата ќе се изолира. Социјалистичката партија на Македонија повторува…

Read More