СПМ оценува дека Заев и Османи се трговците со македонските идентитетски прашања кои мора да одговараат за велепредавства и да ги сносат штетите
СПМ оценува дека Заев и Османи се трговците со македонските идентитетски прашања кои мора да одговараат за велепредавства и да ги сносат штетите
Социјалистичката партија на Македонија оценува дека повторно се случи нов срамен настап на Бујар Османи кој упорно се обидува да ја убеди македонската јавност дека Грција го исполнила Преспанскиот договор,
Соопштение
Соопштение
Социјалистичката партија на Македонија оценува дека продолжуваат предавничките напади и политики на поранешниот премиер Зоран Заев и грчкиот граѓанин Алексис Ципрас против интересите на народот во Македонија.
Соопштение
Соопштение
Социјалистичката партија на Македонија оценува дека до крајност искомпромитираните структури од бившата ненародна власт и нивните медиумски мегафони не се подготвени да го прифатат изборниот пораз заканувајќи
Декларација на ДУИ е дефокусирање на граѓаните и градење лажна надеж кај нивното членство
Декларација на ДУИ е дефокусирање на граѓаните и градење лажна надеж кај нивното членство
https://www.facebook.com/v2.2/plugins/like.php?action=like&app_id=825444660876468&channel=https%3A%2F%2Fstaticxx.facebook.com%2Fx%2Fconnect%2Fxd_arbiter%2F%3Fversion%3D46%23cb%3Dfb33e66810575c9c3%26domain%3Dsitel.com.mk%26is_canvas%3Dfalse%26origin%3Dhttps%253A%252F%252Fsitel.com.mk%252Ff059e14e6e207cb2b%26relation%3Dparent.parent&container_width=0&href=https%3A%2F%2Fsitel.com.mk%2Fsp-deklaracija-na-dui-e-defokusiranje-na-gragjanite-i-gradenje-lazhna-nadezh-kaj-nivnoto-chlenstvo&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&share=true&show_faces=false
Соопштение
Соопштение
Социјалистичката партија на Македонија цени дека продолжувањето со напади е оркестрирано уценување на легитимна државна институција со цел да се ограничи правото на говор и мисла што е универзално право
Соопштение
Соопштение
Социјалистичката партија на Македонија подредувањето на Бујар Османи на македонските Албанци на легитимни и нелегитимни го смета за срамно и ниско однесување на министер без почит кон сопствениот народ
Владите на СДС со катастрофалните политики ја доведоа државата во подредена состојба
Владите на СДС со катастрофалните политики ја доведоа државата во подредена состојба
Социјалистичката партија на Македонија укажува на огромните последици што ги предизвикаа владите на СДС на чело со Заев и Ковачевски со уценувачките и предавнички договори и протоколи со соседите. Со катастрофалните
Соопштение
Соопштение
Социјалистичката партија на Македонија воопшто не е изненадена од написите и изјавите на одредени домашни лица и нивното упорно инсистирање на придавката „северна“. Дотолку повеќе што секој, па и македонската
Победа
Победа
Социјалистичката партија на Македонија ѝ ја честите победата на новата Македонска претседателка Гордана Силјановска Давкова. Истовремено ја честита и победата на Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена
Соопштение
Соопштение
Социјалистичката партија на Македонија укажува дека гласањето на 8 мај е историско, народот ќе ја определи својата иднина и иднината на државата. Социјалистичката партија на Македонија истакнува дека како
Христос воскресна
Христос воскресна
Честитка до поглаварот на Македонска православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски Г.г. Стефан и до сите христијански верници. Со особена радост и задоволство празнувјќи
Соопштение
Соопштение
Социјалистичката партија на Македонија укажува дека гласањето на 8 мај е пресудно за иднината на државата и народот во Македонија. Народот е обединет и после 7 години бара оваа криминална влада да си оди
previous arrow
next arrow
Поздравување на масовната поддршка во претседателската трка
Поздравување на масовната поддршка во претседателската трка
Социјалистичката партија на Македонија ја поздравува масовната излезност и поддршката што и се дава на кандидатката за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова. Народот
Предупредување во врска со пензискиот план на Битиќи
Предупредување во врска со пензискиот план на Битиќи
Социјалистичката партија на Македонија укажува дека приказните на вицепремиерот од СДС, Битиќи дека пензискиот план на Коалицијата “Твоја Македонија” ќе остави без пензија половина од пензионерите се конструкција
Поддршка од СПМ за членство во Европската Унија
Поддршка од СПМ за членство во Европската Унија
Социјалистичката партија на Македонија ја почитува определбата на мнозинството граѓани и политички партии во Македонија за јасната поддршка за членството во Европската унија. Социјалистичката партија на
Оправдано незадоволство на пензионерите од актуелната власт
Оправдано незадоволство на пензионерите од актуелната власт
Социјалистичката партија на Македонија го разбира незадоволството на пензионерите од последното усогласувањето на растот на пензиите за 5,3%. Власта на СДС и ДУИ упорно се фали дека тоа е раст на пензиите
previous arrow
next arrow
Честит 24 мај – денот на македонските просветители
Честит 24 мај – денот на македонските просветители
Честитка од Љупчо Димовски, претседател на СПМ по повод 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители Светите Кирил и Методиј Придобивките од безвременското дело на големите браќа
Говор на претседателот Димовски во Кратово
Говор на претседателот Димовски во Кратово
Да му ја вратиме државата на народот http://spm.org.mk/wp-content/uploads/2024/04/Говор-Кратово.mp4
Промените доаѓаат
Промените доаѓаат
Македонските социјалисти на народните собири на Коалицијата “Твоја Македонија” во Аеродром и Гази Баба Промените доаѓаат Заокружи број
Обраќање до граѓаните во Гази Баба
Обраќање до граѓаните во Гази Баба
Секоја генерација има предизвици за заштита на државата. Така е и со нашата Денес ни е потребна хомогенизација на граѓаните и градење единство затоа што тоа е единствената надеж, со нашата храброст и одлучност,
Уште 2 дена до победа
Уште 2 дена до победа
Остануваат само уште 2 дена до почетокот на испраќање во историја на криминалната власт на ДУИ и СДСМ. На 24-ти април сите да се обединиме околу бројот 2 и да гласаме за проф. Гордана Силјановска-Давкова
Манипулација со показателите за растот на платите
Манипулација со показателите за растот на платите
Социјалистичката партија на Македонија го оценува прикажувањето на растот на плати во Македонија во изминатите 7 години од вицепремиерот Фатмир Битиќи како шарена лага или како приказна за неуки деца.
Поддршка за Гордана Силјановска Давкова во трката за претседател
Поддршка за Гордана Силјановска Давкова во трката за претседател
Социјалистичката партија на Македонија целосно ја поддржува проф. д-р Гордана Силјановска Давкова за претседател на Македонија и им укажува на членството и на граѓаните дека единствено таа заслужува да
Коментар на одлуката на Стејт Департментот
Коментар на одлуката на Стејт Департментот
Социјалистичката партија на Македонија не е изненадена од одлуката на Стејт департментот со која Стевчо Јакимовски и Катица Јанева се ставени на Црната листа на САД заради криминали и корупција. Именуваните
Заблудите во врска со ЕУ интеграцијата
Заблудите во врска со ЕУ интеграцијата
Социјалистичката партија на Македонија укажува на инфантилната теза дека само со СДС и ДУИ државата ќе се европеизира  како на уште една лага од многуте што ги искажуваат со години. СДС и ДУИ лажно
previous arrow
next arrow

сите вести и известувања

Прочитајте ги најновите актуелности поврзани со делувањето на Социјалистичката Партија на Македонија.

Соопштение

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека Ковачевски си…

Прочитајте повеќе

Соопштение

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека почетокот на…

Прочитајте повеќе

На лагите на ДУИ им нема крај

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека режираната претстава…

Прочитајте повеќе

Пендаровски секогаш бара вина кај другите

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека кандидатот за…

Прочитајте повеќе

Неостварливите ветувања на актуелниот Претседател

Пендаровски ветува дека со него ќе се прифатат…

Прочитајте повеќе

Поздравување на масовната поддршка во претседателската трка

Социјалистичката партија на Македонија ја поздравува масовната излезност…

Прочитајте повеќе

Неуспешниот мандат на Стево Пендаровски

Социјалистичката партија на Македонија го дели мислењето дека…

Прочитајте повеќе

Скриената опасност од законите за енергетски проекти

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека најавеното донесување…

Прочитајте повеќе

Предупредување во врска со пензискиот план на Битиќи

Социјалистичката партија на Македонија укажува дека приказните на…

Прочитајте повеќе

Поддршка од СПМ за членство во Европската Унија

Социјалистичката партија на Македонија ја почитува определбата на…

Прочитајте повеќе

Оправдано незадоволство на пензионерите од актуелната власт

Социјалистичката партија на Македонија го разбира незадоволството на…

Прочитајте повеќе

Манипулација со показателите за растот на платите

Социјалистичката партија на Македонија го оценува прикажувањето на…

Прочитајте повеќе