Соопштение

Социјалистичката партија на Македонија укажува дека гласањето на 8 мај е историско, народот ќе ја определи својата иднина и иднината на државата. Социјалистичката партија на Македонија истакнува дека како никогаш досега на македонскиот народ му е потребна сплотеност и единство како услов за опстојување и сочувување на македонската држава. Единствена организирана структура која има сила…

Read More

Христос воскресна

Честитка до поглаварот на Македонска православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски Г.г. Стефан и до сите христијански верници. Со особена радост и задоволство празнувјќи го најголемиот христијански празник Христовото Воскресение Велигден, темелот на христијанството, дозволете ми Вам лично, на членовите на Светиот Синод на православните верници на МПЦ во земјата и во…

Read More

Соопштение

Социјалистичката партија на Македонија укажува дека гласањето на 8 мај е пресудно за иднината на државата и народот во Македонија. Народот е обединет и после 7 години бара оваа криминална влада да си оди и да бидат казнети сите кои се огрешиле од законот. Коалицијата „Твоја Македонија“ ја започна трансформацијата на Македонија кон стабилна, транспарентна…

Read More

Честит 1 Мај

Првомајска честитка на Љупчо Димовски, претседател на СПМ Во мое лично име и во име на членовите на Социјалистичката партија на Македонија на македонските работници, трудбеници и сите граѓани на Република Македонија им го честитам 1-ви Мај, Меѓународниот ден на трудот. Почитувани работници, Изминативе неколку децении работникот и неговиот трудот постојано и сè повеќе е…

Read More

Соопштение

Социјалистичката партија на Македонија прeдизборниот наратив на СДС и надувањето на носењето тешки одлуки како причина за малиот број гласови го смета за инфантилно неиздржан. Вистината не е во носењето тешки туку предавнички одлуки, причина за нивното отфрлање од страна на народот. Предавниците никаде не поминуваат, туку секаде се осудени и казнети. СДС и ДУИ…

Read More

Соопштение

Социјалистичката партија на Македонија укажува на изјавите на лидерот на СДС Ковачевски дека тие се казнети од гласачите во првиот круг на изборите, се смислено признавање на вина, ама без каење. Ковачевски со истата лицемерна реторика продолжува да лаже дека само со разговор може да се поправат сите грешки што ги направиле, само да се…

Read More

СПМ повикува на масовна излезност за гласање на 8 мај

Социјалистичката партија на Македонија цени дека обидите на СДС и ДУИ да го прогласат првиот изборен круг на претседателските избори како да не постои е безобразен и срамен начин за игнорирање на народната воља. Предизборната кампања и реторика на власта е полна со црнила и клеветење на опозицијата со што сака да ја намали нејзината…

Read More

Соопштение

Социјалистичката партија на Македонија укажува дека народот со масовната излезност потврди дека си ја сака Македонија и сака да ја направи повторно горда и повторно своја. За Ковачевски, Фатмир Битиќи и Бојан Маричиќ од СДС неуспехот во првиот изборен круг е заради национализам, популизам и ксенофобија што тие ги гледаат кај опозицијата. Но токму тие…

Read More

Соопштение

Социјалистичката партија на Македонија цени дека вториот круг претседателски избори ќе базира на резултатите од првиот круг, односно од јасно изразените гласови и очекувања на граѓаните. Граѓаните во првиот круг ги искажаа своите желби и барања. Тие ѝ дадоа огромна поддршка на Коалицијата „Твоја Македонија“ и на кандидатката Гордана Силјановска Давкова, што се очекува да…

Read More

Македонија горда

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека народната воља на вчерашните претседателски избори триумфира, граѓаните си ја сакаат државата и со изборна победа гласаа за Македонија да биде успешна и горда.  Се потврди дека Македонскиот народ во најважните историски мигови знае правилно да процени и ѝ даде на државата поддршка, во слога и напредок да опстои…

Read More