Entries by

СКЕПТИЦИЗАМ

Скептицизам За појавата на скептицизмот има многу теории од антиката па до современите сфаќања. Во денешни услови скептицизмот или сомнежот кај луѓето е се поприсутен. Тие се скептични дали политиката што е ветувана ќе се исполни. Всушност повеќе се реалисти дека ветеното е нереално, само предизборно и е лажно. Скептици има се повеќе за патот […]

СЕДНИЦА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО ВО ПРОСТОРИИТЕ НА ОО СПМ КУМАНОВО

Работно тематска Седница на претседателството на Социјалистичката партија на Македонија во просториите на ОО СПМ Куманово во проширен состав со учество на претседателите на ОО СПМ од Изборна единица 2. Договорени се партиските задолженија со конкретни подготвителни предкампањски активности за Општинските организации и членството на СПМ и негова мобилизација во следниот период до започнување на […]

Пратеничка група на Коалицијата “Обнова на Македонија” цени дека Резолуција треба да биде прифатена со конзензус на сите пратеници

Донесувањето на Резолуцијата која што сметаме дека треба да биде едногласно прифатена од сите претставници на различните политички партии е во прилог на забрзување на европската перспектива и зацврстување на државниот и национален суверенитет на Република Македонија, а тоа е во интерес на сите наши граѓани без оглед на нивната етничка, религиозна и партиска припадност. […]

Работна посета на претседателот Љупчо Димовски на пелагонискиот регион

Министерот од “земјоделско-селанската” народна влада повторно меѓу своите земјоделци. Присуството и зборовите на претседателот Љупчо Димовски влеваат доверба, будат надеж и поттикнуваат на истрајност кај македонските земјоделци. Никој повеќе нема да може да го манипулира чесниот и трудољубив македонски земјоделец, ниту да го лаже или краде

СПМ во 2017г. ја понуди сеопфатната Платформа за заштита на македонските национални и државни интереси

Социјалистичката партија на Македонија, претчувстувајќи ги тешките предизвици што ќе следат, уште на почетокот на 2017 година ја понуди сеопфатната Платформа за заштита на македонските национални и државни интереси. За жал изостанаа реакциите од политичките фактори, повеќето опседнати со обезбедување на собраниското мнозинство и испишување на одредени неразумни “гаранции”, со што тогаш не се исцртаа […]

СДСМ И ЗОРАН ЗАЕВ НЕ ЗАПИРААТ

Осиромашувањето и пљачката на народот од страна на Зоран Заев и СДСМ не запира. Со најавата за поскапување на струјата, власта повторно планира да удри по џебот на сите граѓани. Имено, ВМРО – ДПМНЕ и партиите во Коалицијата „Обнова на Македонија“ како одговорни народни партиии, но и ние пратениците, за да го спречиме ова најавено […]

Обраќање на проф.д-р Гордана Силјаноска Давкова

Обраќање до јавноста на пратеникот проф.д-р Гордана Силјаноска Давкова во името на пратеничката група на Коалицијата „Обнова на Македонија“: Денес сакаме да обзнаниме дека заедно со колегата Димитар Апасиев решивме да покренеме Интерпелација за Претседателот на Собранието, господинот Талат Џафери. Има многу причини за интерпелација меѓутоа некои моменти како оној во Европскиот Парламентцврсто не уверија […]

Од изборното Собрание на Општинската организација на СПМ-Пробиштип.

Дел од атмосверата од денешниот состанок со членството на ОО СПМ Пробиштип на кој беше едногласно реизбран досегашниот претседател г-дин Александар Георгиев за нов четиригодишен мандат. На состанокот беше присутен и подпретседателот на Социјалистичката партија на Македонија г-дин Васе Анакиев. Состанокот беше од отворен тип и секој можеше да го даде своето мислење. Продолжуваме уште […]

УЖАСНА ГЛЕТКА НА ДРВОРЕДИТЕ НА КЕЈ

Актуелната власт подобро позната кај народот како Хибриден режим уште еднаш покажа дека не знаат кај тераат и што прават. Дадени се пари за набавка на цемент, песок и други градежни работи  и наместо да се прошируваат улици во Скопје и се нафатат на сериозни градежи активности тие се зафатија со бетонизација на дрворедот на […]